Fransız fotoğrafçı Fabrice Wittner ilk defa geçen yıl Yeni Zellanda’da denediği fotoğraf tekniğini bu sefer daha da geliştirerek Vietnam’a taşımış. Kuzey Vietnam’ın köylerindeki çocukları temsil eden şablonları, başkent Hanoi’nın sokaklarıyla birleştirdiği çalışması tam bir uzun pozlama ve ışıkla boyama harikası. Aydınlanmış Ruhlar (Enlightened Souls) adını verdiği serisinin Mayıs 2011’de çekilen ilk bölümü Yeni Zellanda’daki depremde hayatını kaybedenlere adanmış:

Geçtiğimiz Eylül ayında ise Vietnam gezisi sırasında, planlamadığı halde serinin ikinci kısmını oluşturmaya başlamış. Şablonları, uzun pozlama sayesinde ışıkla boyayarak gerçek dünyayla karıştıran bu fotoğraflarda, ilk bakışta zannedilenin aksine bilgisayar müdahalesi yok.

Çekim süreci uzun, karmaşık ve hâlâ deney aşamasında. “Fazla pozlanmış” veya “Photoshop’tan geçmiş gibi” gibi caydırıcı eleştirlerden kurtulmaya çalışıyorum. Şu ana kadar iki seri yapıldı. İlki Yeni Zellanda, Christchurch’te, ikincisi ise Vietnam, Hanoi’da. İkinci çekimde Kuzey’in uzak köylerindeki çocukları alıp başkente getirmenin acayip olacağını düşündüm. Bu çalışma hâlâ yapım aşamasında ve yakın gelecekte başka yerlerde ve başka konularla devam edecek.

Fotoğrafçıyı, yaşamından kesitleri fotoğraflar eşliğinde anlattığı bloğundan da takip edebilirsiniz.

Send this to a friend