VIVIAN MAIER: ÇAĞINA IŞIK TUTAN DADI

Vivian Maier, 1950’li yıllardan 90’lı yıllara kadar Chicago’da dadılık yaparak para kazanmış, içe dönük bir kadın. Çocuklarına bakmak üzere yanına taşındığı aileden, ilk olarak kaldığı odanın kapısına kilit koymalarını isteyen Maier’in yaşarken fotoğrafla böylesine bir tutkuyla uğraştığını bilen yokmuş. Çektiği fotoğrafları, yanında kaldığı aile dahil, kimseye göstermemiş. Ancak Maier 2009 yılında öldükten sonra, eşyalarını sakladığı depo, borçları nedeniyle eşyalarını açık artırmaya çıkarmış.

Emlakçılık yapan ve yazmakta olduğu kitap için Chicago’nun eski fotoğraflarını arayan John Maloof, açık artırmada Maier’in negatif dolu kolileri arasından en büyüğünü satın almış. Maloof daha sonra karşılaştığı fotoğrafların olağanüstülüğü üzerine harekete geçip, Maier’in yüz bine yakın fotoğrafını gün ışığına çıkarmış.

January 9-1957- Florida

9 Ocak 1957, Florida

New York galerisinde açılan Maier sergisi ve Vivian Maier: Sokak Fotoğrafçısı isimli kitap sayesinde, Maier artık dünya çapında tanınan ünlü bir fotoğrafçı. Bize de piyasanın cilvesine söylenerek, fotoğraflarını hayranlıkla incelemek düşüyor. Aşağıdaki fotoğraflar Chicago’dan:

Rolleflex marka fotoğraf makinesiyle Chicago sokaklarını arşınlayan Maier’in kareleri, dönemin gündelik hayatına yeni bir pencere açıyor. Fotoğrafçılık eğitimi bulunmayan Maier, Birleşik Devletler’in görünmeyen yüzünü anlatan fotoğrafları nedeniyle tarz olarak Edward Hopper’a benzetiliyor. Aşağıdaki kareler New York’tan (1953 civarı):

Maier’in zaman tünelinde yolculuğa devam etmek isteyenler, sitesini ziyaret edebilir ve burada yer veremediğimiz New York ve Chicago fotoğraflarına ek olarak, seyahatlerinde çektiği fotoğrafları ve otoportrelerini de inceleyebilir. New York’un günümüzdeki halini görmek isteyenlerse Brandon Stanton’ın New York’un İnsanları serisini inceleyebilir.

Vivian Maier, otoportre 10 Eylül 1955, New York

Vivian Maier, otoportre
10 Eylül 1955, New York

2014 yılında vizyona girecek Vivian Maier’ı Bulmak isimli filmin fragmanı:

Send this to a friend