İnternette yolunu kaybedenlere “bilgi mimarlarından” ayrıntılı bir web haritası

Informationarchitects 2006 yılından beri her sene yeni bir web trend haritası tasarlıyor. Tasarladıkları ilk haritada, internetin en büyük duraklarını Tokyo metro haritası üzerine yerleştirmişler (yandaki harita 2007 yılından). Seneler içinde internet şirketlerini metro durağı olarak haritalama fikri görsel olarak da geliştirilmiş ve dört harita yayımlanmış. İnternet devleri arasındaki bağlantıları çok iyi açıklayan son harita zamanla dünyanın en büyük teknoloji ofislerinin demirbaş haritası haline gelmiş.

İnternet metrosundaki hatlardan birkaçı şunlar: uygulamalar (kırmızı), yaratıcı (turuncu), para (yeşil), bilgi (gri), eğlence (sarı). Örneğin bilgi hattının en büyük durağı olan Wikipedia’dan trene atlarsanız IMDB, Ask.com, TED duraklarından geçerek Flickr’a; burada yaratıcı hatta aktarma yapıp deviantART, Swissmiss, a list apart, i love tyography duraklarından geçerek Projector’a ulaşabilirsiniz.

Web Trends

Informationarchitects‘in son hazırladığı haritada bu sefer metro hatları, internet adresleri bulunmuyor. Bunun yerine Twitter’ın en etkili 140 ismi arasındaki ilişki ağını sergilemişler. Ne yazık ki beşinci haritanın yüksek çözünürlüklü versiyonu internette paylaşılmamış.

.

 

Send this to a friend