Londra doğumlu fotoğraf sanatçısı Nick Veasey, yüksek enerjili elekromanyetik dalgalarla çektiği fotoğraflarla tanınıyor. İngiltere’de bir televizyon programı için ilk olarak bir kola kutusunu X-Ray ile görüntüledikten sonra, hızını alamayıp bu kez bir Boing 777 Jet’i görüntülemiş. Birçok reklamda kullanılan fotoğrafları ile ayrıca önemli ödüller de almış olan Veasey, izleyicisine nesnelerin görünen yüzeylerinin ötesinde, sanki birer iç dünyaları olduğunu hatırlatıyor. Yalnızca dış görünüşleri ile bildigimiz ve belki de artık farkına varmadığımız olağan nesneleri, bu kez en ince detaylarıyla izlerken, şeffaf hallerindeki güzelliğin de farkına varıyoruz.

X-Ray dürüst bir işlem. Şeyleri olduğu gibi gösteriyor, neden yapıldıklarını ortaya çıkarıyor. Buna bayılıyorum. Bütün o parlak, yüzeysel saçmalıkları dengeliyor. Ben gerçek ve açık sözlüyüm. Çalışmalarım da öyle.

X-Ray’i şok etme amaçlı kullanmakla ilgilenmiyorum. Zaten ortalıkta zorla mesaj vermek için çırpınan bir sürü sanat eseri var. X-Ray ile şok etmek veya sert fotoğraflar çekmek kolay.  Ben büyüleyici anları ve güzelliği yakalamayı seviyorum.

Veasey, 13 yıllık deneyimini X-Ray: See Through The World Around You ismiyle yayımladığı kitapta toplamış. Görünmeyeni Ortaya Çıkarmak isimli TED konuşmasında ise vardığı delilik noktasını detaylarıyla anlatıyor:

Send this to a friend