Her tasarımcı, yazı tiplerinin de tıpkı insanlar gibi kişilikleri olduğunu bilir. Sadece nasıl göründüklerine bakarak haklarında birçok şey öğrenebiliriz.

Tasarım ofisi Love and Robots, yazı tiplerinin yarattığı etkileri birer kurgu karakter olarak hayal eden eğlenceli bir seri hazırlamış. Comic Sans, Helvetica, Times New Roman ve Bodoni gibi sık kullanılan yazı tipi ailelerinin nasıl etkiler yarattığını gösteren illüstrasyonlar, hangi yazı tipinin hangi amaçlar için kullanılabileceğine dair ipuçları da veriyor.

Comic Sans Ronald, Ağlayan Y Kuşağı Palyaçosu

Tasarımcıların en sevmediği yazı tipleri arasında yer alan Comic Sans, “Ağlayan Y Kuşağı Palyaçosu” ismiyle, Ronald McDonald olarak çizilmiş. Çocuklara hitap eden, seveni de nefret edeni de çok olan bu yazı tipine dair en büyük şikayetleri, sıklıkla yanlış yerde, yazı tipinin eğlenceli ve çocuksu doğasına uymayan içeriklerde kullanılması.

Bay Frederick Times, Saygıdeğer Entelektüel

Ödevlerin ve akademik makalelerin bir numaralı yazı tipi ailesi Times New Roman, düşünceleri temel alan ciddi içeriklerin vazgeçilmezi olduğundan, gazete okuyan saygıdeğer bir entelektüel olarak düşünülmüş.

Luca Helvetica, Pürüzsüz İsviçreli Hispter

“Helvetica hep işe yarar”, der birçok grafik tasarımcı. Aşırı kullanım nedeniyle grafik tasarımcılar Helvetica’yı arkalarında bırakıp yeni maceralara doğru yelken açsa da, görece acemi tasarımcılar halen risk almadan güzel sonuç elde etmek için Helvetica’ya başvurur. Yalın ve modern tasarımlı bu yazı tipi, tıpkı hipsterlar gibi özgün bir alt akım olarak çıkıp, ana akıma paçasına kaptırarak sıradanlaşmıştır.

Bayan Abelie Bodoni, Zarif İtalyan Model

İlk modern yazı tipi ailelerinden biri olan Bodoni, posterlerde, başlıklarda ve logolarda sıklıkla kullanılsa da, en fazla moda dünyasıyla ilgili içeriklerde kullanıldığından havalı bir İtalyan kadın olarak yansıtılmış. Tüm bu zarif kadınsı havayla ters düşecek bir de ek bilgi verelim: Nirvana grubunun logosu Bodoni’ymiş (Bodoni Poster-Compressed)

Bonus: Tipografi Tarihi

Tipografi tarihini, kavramlarıyla birlikte beş dakikada anlatan harika bir animasyon:

Send this to a friend