Japon yaratıcı takımı Party‘nin hayata geçirdiği Omote 3D Shashinkan projesi, ürettiği üç boyutlu heykelciklerle fotoğraf kabini teknolojisine üçüncü boyutu getiriyor. 24 Kasım’da Tokyo’da açılan ve 14 Ocak’a kadar devam edecek olan sergide, ziyaretçiler Shashinkan alanını ziyaret ederek, kendilerinin minyatür birer heykelini sipariş edebiliyor.

Dünyanın ilk üç boyutlu baskı yapabilen fotoğraf kabini olma iddiasındaki bu projede heykeller küçük (10cm), orta (15cm) ve büyük (20cm) boyutlarda üretiliyor; fiyatlar ise, çiftler ve gruplar için vaat edilen indirimleri saymazsak, 450-500 lira arasında değişiyor.

Michio Kaku’nun BBC Four için hazırladığı Visions of the Future belgeselinde, yazıcıdan organ çıktısı alma üzerine çalışan bilim insanlarını görmüştük. Bu proje onun yanında elbette eğlencelik kalıyor, ancak üç boyutlu baskının artık sergi salonlarına teşrif etmiş olması, teknolojinin kat ettiği yolu gözler önüne sererken, gelecekte bu tip çalışmaların çoğalacağının habercisi de oluyor. Party takımının tekniğini merak edenler aşağıdaki videodan biraz daha detaylı bilgi edinebilir.

Send this to a friend